Somoskői vártúra

Somoskői vártúra

Leírás

A csavarGO útvonal Somoskő várától indul, érinti a szlovák oldalon található látványosságok némelyikét, majd elvezet egészen Salgó váráig, ahonnan visszavezet a kiindulási ponthoz. Nevezhetnénk a Medves hegység kettős vártúrájának is.
A két országot őrző csoda, a somoskői vár (Hrad Šomoška) a két ország: Szlovákia és Magyarország határán fekszik s évszázadok óta őrzője a két nemzetnek. Sátorosbánya (Šiatorská Bukovinka) településhez tartozik, amely a Losonci járás része. Igazi történelmi utazáson vehet részt, aki teljesíti e távot. Különösen családok számára lehet érdekes, hiszen tanösvény, patak, madárfarm, vadaspark, bazaltorgonák, látványos források, kőtenger, őserdei hangulat, játszótér is keresztezi a túrázók útját.
Az 526 méter magas vulkáni csúcson található somoskői várhoz Magyarországról, Somoskőről sétálhatunk fel, de a formás, nem túl terebélyes erődítmény bejárata már szlovák területen fekszik. A vár tövében parkolhatunk s egy meredek ösvényen érünk fel a romvár bejáratához. Útközben a Petőfi Emlékkunyhót is megnézhetjük, mely a költő egykori látogatásának állít emléket. A Somoskői várhoz a csekély belépődíjat euróban és forintban is fizethetjük. A közel négyszög alakú, egykor három körbástyával ellátott vár különlegességét nem csupán fekvése, de kalandos története is adja. Mára az egyik kerek torony rekonstruálva, a másik romjaiban látható. Építésének kezdetéről keveset tudunk. Egy helyi monda szerint a muhi csatát követően a tatárok elől menekülő IV. Béla király a vidéket járva ígéretet tett az itt lakóknak, ha elmúlik a tatár veszedelem, várat emelnek majd a magaslaton. Akár így történt, akár nem, évtizedeknek kellett eltelnie ahhoz, hogy a Kacsics nemzetség a 13. század végén végül felépítse az erődítményt. Egészen a 15. század közepéig lakták épületeit. A törökök a 16. században sorra elfoglalták a környező várakat, Somoskő azonban közel 20 évig dacolva a túlerővel, kitartott. Ekkoriban élt falai között Losonczy István özvegye két leányával, itt ismerkedett meg velük az ifjú Balassi Bálint, aki Anna iránt érzett viszonzatlan szerelem ihletében írta a Júlia-verseket, a korai magyar nyelvű szerelmi líra gyöngyszemeit. A várat a Rákóczi-szabadságharc végén, királyi parancsra tovább rongálták és pusztulásnak indult.
Aki felkapaszkodik a várba, gyönyörű kilátással gazdagodik. Még napfényes, tiszta idő sem szükséges, hogy elakadjon a lélegzetünk a körpanorámás élménytől. Dél felé Eresztvény és Salgóbánya településére, valamint a salgói várra, délkeletre a Medves-fennsíkra láthatunk, délnyugatra Somoskőújfalu házai sorakoznak a lábunk előtt, északi irányban a Sátoros és Cseres hegység vonulatai uralják a horizontot.

A romokhoz közeli tanösvényen lefelé haladva elérjük a kőtengert, s ha egy kis kitérőt teszünk, a bazaltzuhatagot is megtekinthetjük. E geológiai képződmény Európában is ritkaságnak számít, vulkánkitöréskor a forró láva oszlopos formában szilárdult meg és 9 méter magas oszlopokat alkotott. Utunkat nem folytatjuk a Macskalyuki Bánya felé, hanem elkanyarodva araszolunk tovább Salgó vára irányába. A Petőfi-sétányon át haladunk egészen Eresztvényig, ahol a madárpark mellet is elgyalogolunk. A látogatóközpontnál megpihenhetünk és a helyi kávézóban felfrissülhetünk. A gyermekek a játszóteret is birtokukba vehetik.
Az erőgyűjtés után könnyebb bevenni a 200 méterrel magasabban fekvő Salgó várát, melynek környéke természetvédelmi terület, az építmény pedig egész évben belépődíj nélkül látogatható. A 13. században a Medves - fennsík 625 m magas vulkáni csúcsára épült várból mára már szinte csak romok maradtak, egy torony van viszonylagos épségben. A várfalakról viszont olyan fantasztikus panoráma tárul elénk, amely bőven kárpótol bennünket az igazi vár hiányáért. Szép időben még a Magas-Tátrát is láthatjuk. A csavarGO útvonala biztonságosan vezet vissza a somoskői vár bejáratához.
Ne hagyjátok ki e páratlan útvonal teljesítését!

Részletesebb tájékoztatásért látogasson a CsavarGO oldalra.

Remote video URL