Dévényi romvár túra

Dévényi romvár túra

Leírás

Pozsonytól (Bratislava) 10 kilométerre, a Duna és a Morva folyók találkozásánál, egy magas sziklaszirten ágaskodik a Dévényi várrom. A magyar történelem folyamán fontos szerepet játszott, de a szlovák nemzeti öntudat egyik fő szimbólumaként is számon tartják. A szláv mitológiában Devina a szerelem Istennője, magyarra fordítva asszonyt jelent, róla nevezték el az építményt. A legenda szerint egy lovag megszöktetett egy apácát a helyi kolostorból a üldözésük közben felismerték, hogy nem menekülhetnek, ezért kéz a kézben a mélybe vetették magukat, a Duna medrébe. Ezen a helyen szikla nőtt, asszonykő néven emlegetik, a torony pedig az Apácatorony nevet kapta.
A sokat látott vár a múltban a Kárpát-medencét őrizte nyugat felől. Ma pedig az egykori vár és környéke közkedvelt kirándulóhely, mely gyalogosan könnyen megközelíthető. A csavarGO útvonala Pozsony városrészéből, Dévényfaluból (Devínska Nová Ves) indul. Megéri megbirkózni a romokhoz vezető emelkedőkkel, hiszen fentről a látvány valóban páratlan. A várudvar 55 méteres kútja közelében lévő kilátóteraszról fantasztikus panoráma tárul elénk, láthatjuk Pozsonyt és Ausztria varázslatos természetét. A belépés nem ingyenes, de csekély összeg ellenében hosszabb időt is eltölthetünk az ódon várfalak között. Látnivaló van bőven, hiszen az egyes termekben a Pozsonyi Városi Múzeum kiállítása tekinthető meg, egyedülállóan dokumentálva Szlovákia betelepülésének történetét, régészeti leletekkel,történelmi tényadatokkal, a várépítés egyes fázisaival kiegészítve.
A várdomb már az őskorban lakott volt, uralták a kelták, majd a római katonai tábor erődítménye lett. Első írásos említése 864-ből származik. A 9. században Rasztiszláv morva fejedelem nevéhez kapcsolódott, aztán végvárként funkcionált a magyar állam kialakulásától kezdve. 1809-ben a várat a napóleoni hadseregek tették tönkre, indokolatlanul felrobbantották. 1961-ben vált nemzeti kulturális emlékművé.

Részletesebb tájékoztatásért látogasson a CsavarGO oldalra.

Remote video URL